Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

ASP.NET Compare Validator Nesnesi ve Kullanımı 30793079 okunma

02.11.2018

ASP.NET

Rserit

Validator kelimesinin doğrulama olduğunu biliyoruz. Compare, karşılaştırmak demektir. Iki farklı veriyi birbirleriyle karşılaştırabilir. Üyelik formlarında genelde şifre iki kere istenir, eğer bu şifreler aynı değilse hata verir. Bunu yapmayı sağlayan nesne Compare Validator nesnesidir.

Örnek bir kullanım için default.aspx’e iki adet TextBox ekleyelim. Birincisinin id’sini TxtSifre, diğerinin id’sini ise TxtSifreTekrar yapalım. TextBox’lar alt alta eklenilsin.

Ardından sol taraftaki ToolBox’a gelin, Validator sekmesi altındaki Compare Validator nesnesini eklediğimiz TextBox’ların yanına veya altına sürükle bırak yapalım.

Eklediğimiz Compare Validator nesnesine tasarım modundayken sağ tuş yapıp properties diyelim.

Bu pencerede ayarlayacağımız birkaç şey var.
Behavior sekmesi altında ControlToCompare ve ControlToValidate seçeneklerini görüyoruz.

Mantıklı açıdan baktığımızda iki şifre gireceksek, ilk yazdığımız şifre kutucuğu karşılaştırılır (baz alınan yerdir), ikinci yazdığımıza ise doğrulama yaptırılır.

O halde ControlToCompare’ye eklediğimix TextBox’lardan id’si TxtSifre olanı, ControlToValidate’ye ise eklediğimiz TextBox’lardan id’si TxtSifreTekrar olanı seçin.

Ayrıca Appearance sekmesi altındaki Error Message’ye hata mesajını yazın.Şimdi projemizi F5’e basıp çalıştıralım.
Eklenilen formlara şifrelerimizi yanlış girelim, bakalım doğrulama ve karşılaştırma yapılıyor mu.Oldukça işe yaradı. Böylece Compare Validator nesnesini de görmüş olduk.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN