Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

ASP.NET Regular Expression Validator Nesnesi ve Kullanımı 47174717 okunma

02.11.2018

ASP.NET

Rserit

ASP.NET üzerinde bir sayfa oluşturduğunuzda bir e-mail textbox’ının kontrolü için regular expression validator nesnesi kullanılır. Bir siteye üye olduğunuzda, @ gibi işaretler koymadan mail adresi yazarsanız size o adresin geçersiz olduğunu söyler. Bizler de bu örneğimizde bunu uygulayacağız.

Şimdi bir proje oluşturalım (ya da varolan bir projemizi açıp bir sayfa oluşturun), bir textbox ekleyelim. TextBox’ın üzerinde sağ tuş yapıp properties deyip, ID’sini TxtMail olarak değiştirelim.Kontrol nesnemiz regular expression validator nesnesini eklediğimix textbox’ın altına ekleyeceğiz.Şimdi kontrol nesnemizin üzerinde sağ tuş yapıp properties diyelim. Buradan birkaç özelliğini ayarlayacağız.Error Message kısmı geçersiz bir mail girildiğinde yazılacak olan uyarıdır. Buraya “Geçersiz bir mail” yazabilirsiniz.

ControlToValidate kısmı, hangi nesneyi kontrol edeceğini bildirir. Bizler eklediğimiz textbox’ı seçeceğiz, yani ID’si bu kısımda çıkacaktır. Onu seçelim.Properties penceresinde biraz aşağıya indiğimizde ValidationExpression seçeneğini görüyoruz. Kontrolü özelleştireceğiz. Yanındaki üç noktalı butona tıklayalım.Karşımızda editor penceresi açılıyor. Buradan kullanmak istediğimiz alanı yazalım. Internet e-mail address dersek, e-mail adreslerine ilişkin özel karakterlerini yazıyor. Seçtikten sonra tamam deyip projeyi kaydedin. Projeyi çalıştıralım.Şimdi rastgele bir şeyler girelim. Bakalım hata verecek mi?Görüldüğü gibi, birkaç harf yazıp textbox’ın alanından çıktıktan sonra (tab tuşuyla) bize hata verdi. Işte bu bir mail kontrolüdür. Çok da zor olmasa gerek.

Kolay gelsin.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN