Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

MBR Alanını Biçimlendirmek 42034203 okunma

02.11.2018

Windows

Rserit

MBR (Master Boot Recovery), hard diskin esas sistem alanıdır. Partition bilgileri buradadır. Sistem ve versiyon türüne göre boyutu değişir. Örneğin Windows XP'de 8 MB iken Windows 7'de 100 MB'dır. Bu kısım pek biçimlendirilmez. Çünkü ihtiyaç duyulmaz. Farklı bir sistem kurulmadığı sürece silinmez. Ancak devamlı aynı sistemi kuruyorsak (Örn: Windows XP'nin sürekli kurulması gibi) tekrar yazılmaz.

Bu kısma virüs bulaştığı zaman, kaç kere yeni baştan sistem kurarsanız kurun virüs orada kalacaktır. Çünkü bilgisayarı formatlarken MBR alanı biçimlenmez. MBR alanı, kurtarma konsolundan biçimlenir. Tekrar yazıldığında diskler hem hafifler, hemde zararlı yazılım ortadan kalkar.

Gel gelelim MBR alanının biçimlendirilmesine...

 

Araçlar: Bir adet Windows XP CD'si.

Windows XP CD'sini takın ve başlangıçta boot edin (CD'yi okutun). Windows XP kurulum yerine kadar bekleyin

 

Bu kısımda R tuşuna basarak Kurtarma Konsolu ile onarmayı açalım.

 

Kurtarma konsolu başlamadan önce 3 saniye bekler (aşağıda görüldüğü gibi). 3 saniye bekleyerek konsolun gelmesini bekleyelim.

 

“Hangi Windows yüklemesinde oturum açmak istiyorsunuz” sorusu sorulur. Bilgisayarınızda birden fazla Windows varsa (Windows XP, Windows 7 gibi) onu seçiyoruz. Soruya açıklık getirirsek, hangi sistemde oturum açmak istiyorsun manası taşıyor. Genellikle tek sistemli bilgisayarlarda bu kısma 1 yazarak enter'a basılır. Çünkü bir tane Windows bulunuyor. Eğer birden çok sistem varsa, sırasına göre rakamı (1-2-3 gibi) yazılır.

Bu kısıma 1 yazarak enter'a basalım.

 

Eğer yönetici parolanız varsa buraya yazın. Yoksa boş bırakın ve enter'a basın.

 

Komut yazma alanına geldik. Buraya fixmbr komutunu yazıp enter'a basıyoruz. 

Görüldüğü gibi bir uyarı verdi. Eğer biçimlendirme düzgün bir şekilde sonlanmazsa disk tabloları zarar görebilir. Ancak %98 zarar görmüyor. Rahatlıkla biçimleniyor. Sorulan soruya E yazıp enter'a basın.

 

Nihayet yeniden kayıt yazdı. MBR biçimlenmiş oldu. Buraya exit komutunu vererek çıkalım.

MBR biçimlendikten sonra bilgisayara format atılması gerekmez. Ancak MBR'yi biçimlendirme işlemini format atacakken yapılması tercih edilir. Önemli dosyalarınızı web üzerinde veya herhangi bir aygıtta muhafaza etmeniz önerilir. Aksi taktirde şans sizden olmayabilir.

Recep ŞERITBİR YORUM YAZIN