Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows 10 Preview Incelemesi 29272927 okunma

02.11.2018

Windows

Rserit

Windows 10 technical preview sürümü yayınlandıktan sonra binlerce kullanıcı onu denemek için indirdi. Sizi temin ederim technical sürümü Windows 8’den daha iyi! Windows 8 ile birlikte gelen problemleri veya özellikleri kullanıcının isteklerine göre değiştirip bizlere Windows 10’u sunmuşlar, daha doğrusu technical sürümünü.

Bu sürümüyle yeniliklerin %10-20 arasını barındırıyor. Kararlı sürümü daha görmedik bile.
Kullanmadan önce bir haberle karşılaştım. Habere göre Windows 10 Technical Preview ir keylogger barındırıyormuş.

Şurada: http://thehackernews.com/2014/10/download-Windows-10-keylogger.html?m=1

Kullanmadan önce gizlilik politikalarını okumanızı tavsiye ederim. Bir işletim sistemine nasıl keylogger koyulur? Bu gizliliğe aykırı bir şey değil mi? Bana göre bu bir rezalet. Ancak Microsoft sizi daha önceden uyarıyor. Buna rağmen yapmanız sizin sorumluluğunuzda.

Bazı kimseler bunun Windows’un hatalarını ayıklamak için olduğunu söylese de pek inandıcı değil, ancak “Koskoca Microsoft ne yapsın benim facebook hesap şifremi?” dediğinizde pek de umrunuzda olmuyor.

Normal bir şekilde Windows 10’u kuralım. Tipik Windows 8 kurulumu gibi. Kullanıcımızı oluşturalım.

Masaüstüm geliyor. Kişiselleştir özelliğinden masaüstü ikonlarını getiriyorum. Ikonlarda yenilikler yapılmış. Hoşuma gitti.

O da ne? Sağ alt köşede sanal klavye var. Üzerine tıklıyorum. Tıpkı mobilde kullandığımız gibi!

Başlat Menüsü Devrimi

Windows 8 ile birlikte kullanıcılara smart screen (metro arayüzü) yeniliği getirildi. Masüastünde başlat menüsü yok bile! Eski başlat menüsü özlediler, bu da kullanıcıları farklı tool kullandırdı.

Artık Windows 10 ile birlikte hem smart screen’deki önemli pencereleri hem de normal başlat menüsünü görebileceğiz. Tam kullanıcıların istediği gibi olmuş desek yeridir.

Eğer derseni ki ben smart screen’e alışmıştım, eski arayüzü geri istiyorum, bu da kolay. Başlat çubuğunda sağ tuş özellikler deyin, “Start Menu” sekmesinden “Use the Start menu instead of Smart Screen” kutucuğunu kaldırın. Böylece başlat düğmesine bastığınızda smart screen açılacak.

Değişiklikleri uygulamak için oturumu kapatıp açtığınızda… ta da!

Sanal Masaüstü Zımbırtısı

Linux dağıtımlarında yıllardır olan özelliği Windows 10 ile yeni görüyoruz. Micosoft’un getirdiği yeni bir özellik sanmayın yani. Sanal masaüstü ortamları arasında gezerek daha iyi çalışma ortamı sağlayabiliriz. Bir eksiğini görüyorum ki masaüstü ortamlarını adlandıramıyoruz. Bunu kararlı sürümlerinde düzeltirseler çok güzel olur.

Sanal masaüstü başlat çubuğunda Internet Explorer’ın hemen solundaki butonla açılıyor. “Add desktop” denerek birden çok masaüstü ekleyebiliriz.

CTRL+WIN+D kısayolu yeni masaüstü oluşturur, CTRL+WIN+F4 masaüstüyü siler, CTRL+WIN+Yön Tuşu ise masaüstüleri arasında geçiş sağlıyor.

Bunun haricinde Windows Explorer geliştirilmiş. Internet Explorer 11 bulunuyor. Dosya gezginini açıyorum.

Buradan biraz daha geliştirildiği anlaşılıyor.

Bunu daha iyi anlamak için Windows 10 Music uygulamasını açıyorum. Görüyorsunuz ki ekranı kaplaması artık yok, o da normal bir uygulama gibi minimize veya maksimize edilebiliyor.

Masaüstündeki öğeleri artık kutucukla seçebiliyorsunuz. Şaşırmayın ama bu özelliği de Linux dağıtımlarında yıllardır kullanıyoruz.

Bunlar çok büyük özellikler olmayabilir, ancak son kullanıcılar için güzel kolaylıklar. Hatırlatayım, ekranı artık bölemüyorsunuz. Zaten sanal masaüstü var, ne gerek var ekranı bölmeye? Ama onun da ayrı bir havası vardı tabi, geri getirilebilir bir özellik. Smart screen’i etkinleştirdikten sonra bu özelliği de getir gibi bir seçenek koyabilirler.

Cloud hakkında konuşmak gerekirse, OneDrive biraz sorunlu gibi. Bir şey yokken  senkronizasyon yapmaya çalıştı. “Makel it online / offline” komutu pek doğru çalışmadı. Senkronizasyonu durduramadım bir türlü.

Windows XP’den Windows 7’ye geçtiğimizde büyük yenilikler gördük. Windows 8’e geçtiğimizde de aynı şeyleri gördük. Ancak Windows 10 bir devrim niteliğinde değil, yani çok büyük yenilikler barındırmıyor. Tamamıyla Windows 8’i kullanan kullanıcıların geri bildirimleri sonucu ortaya çıkartılan Windows 8.2 gibi bir sürümdür.

Gizlilik konusuna gelelim.
Dedik ki
içinde keylogger var.

Burada gizlilik ilkeleri var: http://windows.microsoft.com/en-us/windows/preview-privacy-statement

Aitagent ve Gathernetworkinfo işlemlerini devre dışı bıraktığınızda bu gözetlemeden biraz olsun kaçınıyorsunuz. Kararlı sürümünde de olacak mı bilemiyorum ama olursa çok kötü olacağı bariz ortada.

Preview sürümü 15 Nisan 2014’te sona erecek.
Enterprise sürümünü denemek için burayı ziyaret edin. http://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-technical-preview-for-enterprise

Unutmayın, kararlı sürüm şu an sizlere incelediğim sürümden %80 farklı oranında farklı olacak. Bu yüzden sizlerin geri bildirimleriyle daha iyi şekillenecek.

Recep ŞERITBİR YORUM YAZIN