Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

System Center Configuration Manager 2012 Kurulumu - Bölüm 1 28782878 okunma

05.11.2018

System Center

Rserit

SCCM 2012 yazılımı için uygun bir yapıya karar verildikten sonra kurulum için server’ı yapılandırılması gerekiyor. Server üzerinde birçok bileşeni SCCM’in modeline göre yapılandırdıktan sonra ancak kuruluma geçeceğiz. Active Directory konfigürasyonu, sunucu roller, SQL Server gibi bileşenleri yapılandıracağız.

SCCM için öncelik olarak Aktif Dizin yapılandırmasını yapacağız. SCCM 2012 kesin olarak bir aktif dizin ortamındadır. Aktif dizin olmayan yapılara desteği yoktur. Amaç şudur, SCCM 2012 mevcut yapıya müdahale ederek kendisinin kullanacağı bazı klasörleri aktif dizinde oluşturur. Bu yapı içinde oluşturacağımız kullanıcıları istemcilere dağıtma, istemcilerden raporlar alma ve işletim sistemi yükleme gibi birçok işlevler için atayabiliriz.

Öncelikle yapmamız gereken şey “kap” oluşturmak olacaktır. Nedir bu kap diye soracak olursanız şöyle ki, kap sayesinde SCCM bölge sunucuları aktif dizin servisiyle bölge bilgilerini paylaşmış olur. Otomatik olarak da oluşturulmayan bu kabı biz oluşturacağız.

Aktif dizine erişmek için sunucunun arama kısmına “ADSIEDIT.MSC” yazmanız yeter.

ADSIEDIT’e sağ tuş yapıp Connect to seçeneğine tıklayalım ve bağlantı ekranını açalım.
Bağlantı ayarlarında varsayılan isim içeriğine bağlantı kurarak mevcut yapımızdaki aktif dizine bağlanalım.

Bağlandıktan sonra DC=domaincontroller altındaki CN=System’e gelelim.

CN=System üzerinde sağ tuş yapıp “New”, ardından da Object diyelim.

Amacımız neydi? Aktif dizin kabı oluşturmaktı. Bunun için Create Object penceresinden “container” classını seçiyoruz.

Değer olarak System Management yazalım.

Finish diyerek de kabımızı oluşturalım

Şimdi aktif dizimiz içerisinde bir kab oluşturduk.
Peki ağımızda birden fazla etki alanı varsa? Bunun için SCCM 2012 birincil veya ikincil bölge krulumu tüm etki alanlarına yapılacak ise her etki alanında bu işlem tekrarlanmalı. Oluşturduğumuz kap diğer denetçilerine çoğaltılır.

Sonraki adımımız olan Active Directory Users and Computers’a girelim. Burada oluşturduğumuz kabı göremiyoruz. System kabını görebilmemiz için View kısmından Advanced Features’ı seçmemiz gerekiyor.

System altında System Management adında container türünü görebiliyoruz.

Oluşturduk, iyi güzel de SCCM 2012 sunucusu buna erişebilecek mi? Bunun için kabın özelliklerine girelim. Sağ tuş yapıp properties diyelim, buradan güvenlik sekmesine girelim, Advanced Security Settings for System Management penceresinde Permissions sekmesine gelelim.

Add diyelim ve buradan “Object Types” kısmından yalnızca computer’ı seçelim. Bilgisayarımızın yani sunucumuzun adını getirdikten sonra tamam diyelim

Sunucumuza full control verelim.

Bu sayede SCCM bu kab üzerinde tam yetkili hale geldi.

SCCM 2012 kurulumunun ilk bölümü olan Aktif Dizin Yapılandırma buraya kadardı. Ikinci bölümde SQL Server Yapılandırmasına geçeceğiz.

Konuyla ilgili probleminizi BilişimLife Forum’da SCCM kategorisine başlık olarak bildirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Recep ŞERITBİR YORUM YAZIN