Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Linux Mint 16 Mate Incelenmesi 32443244 okunma

05.11.2018

Linux Dünyası

Burak

Bugün Fedora 20 Mate (Compiz kurulumlu) olan sistemimi Linux Mint 16 Mate ile değiştirmeye karar verdim. SSD tamamıyla formatlandı ve sistem kuruldu. Genel incelemesinde bazı detaylar vardı.1. Hata: Yeniden başlatıyor mu? Belki.

Ilk açılışta bilgisayar yeniden başlatılınca siyah ekranda takılıp kaldı. Birkaç kez yeniden başlattıktan sonra başarıyla açılış tamamlandı. Bu sorunun tamamen giderilmiş olup olmadığını kontrol etmek için yeniden başlattım. Yine siyah ekranda takılıp kaldı. Yani bu rastgele bir hata ve bilgisayarımda nadiren ortaya çıkıyor.


2. Hata: Sudo çok yavaş (Güncelleme sonrası çözüldü).

Eğer sudo istemi ihtiyacı olan ve bir şifre (gksu) gerektiren bazı uygulamalarla çalışıyorsanız, bunu denedikten sonra 2 dakika beklemeniz gerekiyor. Çünkü bilgisayarınız o an kapat yazısı görülene kadar kilitli ve bu sizin iki dakikanızı alıyor.

Düzenleme: Güncelleme sonrası bu sorun çözüldü.

Yine de Linux Mint 16 Mate'e geçmeye değer mi?

Şaşırtıcı evet. Bu iki hatanın nasıl çözüldüğünü biliyorsanız ki bir tanesi çözüldü, çok iyi çalışıyor, gerçekten çok hızlı. Linux 3.11 çekirdeği büyük bir performans artışı gösteriyor. Bunu kolayca farkedebilirsiniz.  Bu dağıtım bana programlama ve günlük kullanım için sağlam bir işletim sistemi deneyimi sunuyor. Bu iki hatayı saymazsak eğer, çok istikrarlı diyebiliriz.

Ubuntu 13.10 ile karşılaştırıldığında hangisi daha hızlı?

Eğer Lubuntu'dan bahsedecek olursak, hala bu konuda söylenecek çok şey var. Ancak Linux Mint 16 Mate sürümü eski bir bilgisayar için Ubuntu 13.10'dan daha hızlı hissettiriyor.

Ekstra Not: Xubuntu, Ubuntu standart sürümünden daha hızlı değildir. Bunu kanıtlayabilirim. Saf hız ve basit kullanım gerekiyorsa Lubuntu kullanın.

Eski bir bilgisayarınız varsa kullanacağınız işletim sistemi Lubuntu olmalıdır.

Burak GÖNCÜBİR YORUM YAZIN