Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows XP'de Sanal Bellek Değişimi 39463946 okunma

02.11.2018

Windows

Rserit

Windows XP kullananların çoğu, üstün bir bilgisayara sahip değildir. Olanların çoğu, biraz yavaş olabiliyor. Bilgisayarın RAM'i yetmediği durumlarda olaya sanal bellek girer. Sanal bellek, büyük yükün bir kısmını yükleyen bir işçiye benzer. Bilgisayarınız daha da hızlı olur, çünkü düşük RAM'in hızını arttırıyor, yani yaptığınız işlemi biraz daha hızlı yapıyorsunuz. Sanal bellek, ekstra bellek verebilmeniz için Windows'un bize sunduğu bir seçenek. Bu yöntemin tek dezavantajı, sanal belleke biraz ekstra hız vermek için sabit diskinizde biraz yer olmasıdır. XP üzerinde oldukça basit adımlarla sanal bellek değerlerini değiştirebiliriz.

Sanal bellek, özellikle oyun sistemlerinde epey bir iş görüyor. Çünkü RAM'in yetmediği durumlarda sanal bellek işi omuzlarına alıyor, böylelikle RAM hafifliyor, oyun da hızlanıyor.
Gel gelelim sanal belleği nasıl değiştirebilirim?

Not: Ben Windows XP üzerinde farklı tema kullanıyorum. Bu yüzden görüntüler sizi aldatmasın, sistem XP'dir.

Öncelikle bilgisayarıma sağ tuş, özellikler deyin.Ardından "Gelişmiş" sekmesine gelin ve buradan ayarlar butonuna tıklayın.Karşımıza çıkan pencereden "Gelişmiş" sekmesine tıklayıp, buradan ise sanal bellek kısmından değiştir butonuna tıklıyoruz.Velhasılkelam, karşımıza sistem diski üzerinde uygulanan sanal bellek değerleri çıkmaktadır. Diğer mantıksal alanda değerler yok çünkü ihtiyaç yok. Genellikle sistem diski üzerinden değişiklik olur. Haliyle sistem diski üzerinden alan alacaktır kendine. Fakat çok büyük alanlardan bahsetmiyorum, küçük bir alan yalnızca.Sanal bellek değeri küçük olduğunda bilgisayarımızın sağ alt köşesinde uyarıları görmeye başlarsınız. RAM yetersiz kalır, işlemler yarıda kalır, işlemler oldukça yavaş olur vs. gibi bir çok problemle karşılaşabilirsiniz. Dilediğimiz zaman bu değerleri (fazla abartmayacak biçimde) değiştirebilir, işlemleri hızlandırabiliriz.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN