Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows XP'de Birim Harfini Değiştirmek 31843184 okunma

02.11.2018

Windows

Rserit

Ihtimal oluyor ki Windows XP sistemi yüklenildiğinde disk biçimlendirme yerinde disk birim harfleri çok farklı oluyor. Örneğin "D" diye nitelendirdiğimiz depo diskimiz "E" oluveriyor. Bu, CD'den kaynaklıdır. Ancak bunu Windows XP üzerinden de değiştirebiliyorsunuz. Böyle de bir kolaylık verilmiş. Bu kolaylıktan faydalanarak sizlere Windows XP üzerinden (aynı işlemlerle Vista ve 7 üzerinde de olmaktadır) disk birimini değiştirmeyi anlatacağım.

Birim harfi neden değiştirilir? Harfi beğenmemişsinizdir ya da diğer disk birimleriyle karışıklık yaşanmaması içindir. Yalnızca sistem diskinin harfi değişemez (üzerine kurulu olan dosyalardan dolayı). Bu diskte genellikle "C" harfi oluyor. Lakin sistem diski hariç bütün disk birimleri değişebilir.

Öncelikle bilgisayarıma sağ tuş yapıp yönet deyelim.Yönet kısmından "Disk Yönetimi" kısmına girelim. Karşımıza disk birimlerimiz çıkacaktır.Harfini değiştirmek istediğimiz birimin üzerine sağ tuş yapın ve "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" deyin.Birimimiz karşımıza çıkacaktır. Ona tıklayıp, değiştir butonuna tıklayalım.Bu birimimize bir harf atayalım, dilediğiniz harf olabilir (kullanılmakta olan harfler çıkmaz).Karşımıza çıkan bilgiye tamam deyelim (başına bir iş gelirse karışmam diyor, bunun sebebi orada farklı bir sistem olursa çalışmayacaktır, yoksa değiştir demekte).Ve gördüğünüz gibi artık yeni harfimizle birimimize girebiliriz.

7 adımda disk birim harfini değiştirilebilir. Yalnız bu işlem biraz dikkat istiyor. Yani istemeden de olsa farklı bir sistem diskin harfini değiştirebilirsiniz. Bu da birime zarar vermeniz anlamına gelir. Bazen oluyor ki birim ulaşılamaz hale geliyor. Bu yüzden dikkat istemekte. Kolay deyip geçmeyelim, titizlikle üstünden geçelim.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN