Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net
 
Rserit
Developer
       
 1002  
 271

Fireworks mu Photoshop mu?

Merhabalar.
Web siteleriniz için genel kullanıcı kitlesinin sorduğu yaygın bir soru var. Acaba Fireworks mu kullansam yoksa Photoshop mu diyerek gündem patlıyor. Elbette her uygulamanın bir amacı var, hepsi ayrı kitlelere hitap ediyor. Peki bu iki uygulama nelere hitap ediyor?

Web için ikisi de farklı araç. Çünkü bir tanesi web için değil. Eskiden bu sorunun yanıtı Photoshop' tu. Ancak Macromedia firması nelerin eksik olduğunu gördü, Fireworks'u geliştirdi. Yenilikler yaptı. Ardından Adobe firması giti Macromedia firmasını satın aldı. Adobe firmasının eline geçince daha da geliştirildi. Fireworks web için kullanılacak bir yazılım. Web tasarım konusunda neler yapılabilir ki? Buton yapımı, background gibi konular bulunuyor. Ancak Photoshop web tasarımcılar için değil, daha çok fotoğrafçılar için, grafik tasarımcıları için geçerli bir yazılım. Firewoks'ten daha profesyonel bir yazılım olduğu için kullanımı Fireworks kadar kolay değil. Web için Fireworks birebirdir. Çünkü hızlı ve kullanışlıdır. Pratik olması da ayrı bir yanadır. Photoshop'taki uzun işlemleri Fireworks üzerinde iki tıklamayla gerçekleştirebilirsiniz.
Photoshop'a saygımız sonsuz, bir çok eklenti, CMYK gibi bir çok şeyi var. Fireworks'ten daha üstün bir yazılım. Ancak Fireworks kadar basit bir yazılım değil.

Bunun için web tasarım yapan arkadaşlar için tavsiye edilecek tek yazılım Fireworks olduğunu düşünüyorum. Diğer yazılımlar farklı alternatife giriyor.
Bu konu üzerinde tartışılır... Düşünceleriniz nelerdir, bu alana bildirebilirsiniz.

Keyifli tartışmalar.

Developer.


 
Onur
Öğrenci
       
 79  
 160

Web siteleri için daima Fireworks. Photoshop fazla profesyonel, mesela buton yapacaksınız, Fireworks üzerinde daha kolaydır.

Open Source olmamış yazılımdan pek hayır görülmez.

 
aslanon
Öğrenci
       
 0  
 5

Adobe eyidir. Aynen çok daha pratik işler yapabilirsin Fireworks ile.

aslanon

 
Enes
Emekçi
       
 219  
 134

Bu işle pek uğraşmıyorum ama Photoshop'un da sürümden sürüme farkı var. Fireworks'un son sürümünü kurana kadar Photoshop'un CS2 gibi düşük sürümleri iş görür. Ancak Fireworks'da aynı işi görecek. Tabii bunlarla beraber bunların işlemciden ne kadar yiyor? Fireworks daha az yiyor ve daha basit. Photoshop biraz fazla yiyor ancak daha profesyonel. Kısaca, who's win? i don't know

Emekci.

 
AQuaN
Öğrenci
       
 1  
 8

Okulda bir bakmıştım ama flash mıydı yoksa firework müydü hatırlamıyorum ama çok iyi çizgi çizilebiliyor o programla.

BilisimLife üyesi