Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

SQL Server'da Veritabanını Içeri Aktarmak 1015110151 okunma

05.11.2018

SQL Server

Rserit

Kendi bilgisayarınızdan başka bir bilgisayara veritabanınızı atmak, o bilgisayarda çalıştırmak istiyorsunuz diyelim. Bu nasıl olacak?
Bu bir SQL Server Attach özelliğidir. Database'i olduğu dizinden alırsınız, SQL Server Management Studio'yu açarak attach işlemi yaparsınız.
Bu işlemleri tek tek yapalım.

Veritabanımızı almak için öncelikle SQL Server servisini durdurmamız gerekiyor. Bu da SQL Server Configuration Manager'dan yapılıyor.
Configuration Manager'ı açalım.Yukarıda görüldüğü gibi SQL Server (MSSQLSERVER) yeşik okla gösterilmiş, yani çalışıyor. Ancak Server Browser durdurulmuş, onda da kırmızı işaret var.

Şimdi SQL Server'ı durduralım.

SQL Server durduktan sonra SQL Server'ın kurulu olduğu dizine veritabanımızı kopyalayabiliriz. Normalde durdurmasaydık servis çalıştığı için
bu dosya kullanıldığından dolayı kopyalamaya izin verilemediğini söyleyecekti.Data klasörü içine veritabanımızı kopyalayalım.Klasöre kopyaladıysak tamamdır. Şimdi SQL Server'ı durdurmuştuk, tekrar çalıştıralım. Çünkü kopyaladığımız
veritabanı SSMS'e attach işlemi yapmamız gerekiyor.SSMS'i açalım, database'e sağ tuş yapın, ardından Attach deyin.Karşımızdaki pencereden Add butonuna basalım ve veritabanı ekleyelim.Kopyaladığımız veritabanı dosyasını (.mdf) seçelim.Ekleyince otomatik olarak .mdf ve .ldf dosyaları alt kısımda gözüküyor. Şimdi OK deyelim.
Sol altta görülen progress kısmı bizlere olayı özetliyor.
Işlemimiz tamamdır.

Not: Eğer ekleme işlemi yapmazsa çeşitli hatalar alırsınız. En belirgin hata, versiyon uyuşmazlığıdır.
Örneğin veritabanı dosyanızın versiyonu 661'dir ancak sizin kurduğunz SQL Server ise en fazla 611'i destekliyordur. Haliyle ekleme yapmaz.
Bu yüzden genellikle aynı sürümden kopyalama yaparlar.

Bu konudaki problemlerinizi BilişimLife Forumunda Veritabanı kategorisinde başlık açarak bildirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Recep ŞERIT


BİR YORUM YAZIN