Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows Server 2008 R2 Kurulumu 36163616 okunma

05.11.2018

Windows Server

Rserit

Windows Server ailesinin 2008 R2 sürümüyle birçok yenilik geldiği kuşkusuzdur. Ancak bu sunucuyu makinemize nasıl yükleyeceğiz? Windows Server 2008 bugüne kadarki en kolay kurulumlardan birine sahiptir. Bunun için uzun makale yazmayacağım. Dilerseniz sıfırdan, dilerseniz Server 2003’ü güncelleyerek kurabilirsiniz. Yükseltme de çok güzel bir işlem. Ayrıca sorunu da çok az. Yükseltme yapıldığında sunucuda yüklü olan her şey korunuyor. Eğer Server 2003 kuruluysa yükseltme yapmanızı öneririm.

Hazırsak kuruluma başlayalım. DVD’yi boot edelim.Install Windows ekranı geldi. Burada kurulum dilini, tarih ve döviz formatını, klavye dilini belirtebiliriz. Kurulum dili Ingilizce olarak başlayacak. Diğerlerini Türkçe yapabiliriz. Ardından next diyoruz.Bu ayarlamalar bittikten sonra Install Now diyerek kuruluma başlatıyoruz.Gel gelelim versiyon kısmına. Server’ın home basic, Professional, ultimate gibi sürümleri yok. Bunlardan ziyade Standard, Enterprise, Data Center ve Web sürümleri var. Bu sürümleri açıklamaya gelince…

Standard genellikle kullanılan sürümdür. Işletmelerin çoğu bu sürümü kullanır. Orta ve büyük ölçekli işletmeler Enterprise sürümü kullanır. Datacenter ise çok pahalı olup tek başına satılmayan bir sürümdür. Işletim sistemi + domain + hizmet anlaşması şeklinde satılır. Web edition ise web sitesi barındıracak firmalar için hazırlanmış.

Işletmelerin yaygın kullanmış olduğu Standard sürüme tıklayıp next diyelim.Anlaşmayı okuyup (okuyorsanız tabi) kabul edin, ardından next deyin.Hangi tür kurulum yapacağımız burada belli olacak. Server 2003’ten yükseltme yapıyorsanız Upgrade, sıfırdan kurulum yapıyorsanız Custom (Advanced) kurulum yapmanızda fayda var.

Şahsen sıfırdan bir kurulum yapıyorum. Bunun için Custom benim için uygun.Karşımıza disk bölümlendirme bölümü çıkıyor. Burada diski partitionlara (bölümlere) ayırıyoruz. Bunun için Drive options kısmından new diyerek yeni bir alan oluşturuyoruz.

Oluşturduktan sonra boot dosyaları sistemin ayrılan kısmına koyulur. Bu bölüm ise 100 MB’dır.  Ardından next diyerek ilerleyelim.Windows kuruluyor…Sistem yeniden başlatılıyor…Yeniden başlatılırken kayıt defteri ayarları güncelleniyor.Kurulum sonlanıyor.Kurulum sonrası donanım performansı inceleniyor.Sistem başlatıldığında karşımıza bir uyarı gelecektir. Uyarı şifre koymamıza yönelik. Çünkü bu bir server. Şifre koymak zorunda olduğumuzu belirtiyor.
OK diyerek şifre koyalım.Genellikle Passsword1 koyulur. Şifre kriterlerine uygun bir şifre girmek zorundasınız.Şifre koyduktan sonra OK deyin ve sistemin açılmasını bekleyin.Nihayetinde kurulum tamamlandı.
Sistemimiz açıldı. Sistem açıldığında gelen ilk pencere Initial Configuration Tasks pençesidir. Buradan makineyi konfigüre edebiliriz. Pencereyi kapattığınızda ise karşımıza Server Manager ekranı gelecektir. Dilerseniz buradan da ayarlamalar yapabilirsiniz.Server Manager ekranından roller ekleyebilir, sunucunuzu özelleştirebilirsiniz.Nihayetinde Server 2008 R2 kurulumunu tamamlamış olduk. Çok kolay bir kurulumun ardından geriye sistemi konfigüre etmek kalıyor. Bunu ise ihtiyaçlarınıza göre yapabilirsiniz.

Herhangi bir problem söz konusu olduğunda BilişimLife Forumunda Windows Server 2008 kategorisine başlık açabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN