Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows Server 2012 R2 File Services Resource Manager Kurulumu 38963896 okunma

05.11.2018

Windows Server

Rserit

Windows Server 2012 R2 üzerinde File Services'ın bazı bileşenleri kurulu olarak geliyor. Ancak Resource Manager kurulu değil. Bunun için server rollerinden girilerek eklenilmesi gerekiyor. Resource Manager, dosya ve klasörlerinizde kota yönetimi ve dosya kısıtlama gibi özellikleri kullandırmanızı sağlayan bir roldür. Windows Server 2012 R2'de de kurulumu oldukça kolay.

Öncelikle Dashboard'ı açalım.
Sol bölümde File Manager'ı görmek mümkün. Dashbord'dan “Add roles and features” seçeneğine tıklayalım.

 

 

Başlangıç özetini gösteren pencereden next diyerek ilerleyelim.

 

 

Windows Server 2012 ile birlikte rol ekleme bölümünde “Installation Type” özelliği gelmişti. Rol-based or feature-based ve Remote Deskto Services ile kurulumlarımız var. Rol ekleyeceğimiz için birinci seçeneği seçiyoruz.

 

 

Yine Windows Server 2012 ile karşımıza gelen bir özellik olan Server Selection ekranında “Server Pool” üzerinden sunucumuzu seçiyoruz. Zaten ağ üzerinde bir sunucu var (bir AD). Next diyoruz.

 

 

Server Roles bölümünde “File and Storage Services” kısmında File and iSCSI Services içinden “File Server Resource Manager”ı işaretleyelim. Next diyerek ilerleyelim.

 

 

Karşımıza gelen pencereden “Add Features” dediğimizde işlemimize devam edebiliriz.

 

 

Rol ekledik, peki bir özellik (features) eklemek istiyor muyuz? Varolan özelikler kurulu zaten, Resource Manager için ekstra bir şey gerekmiyor. Next diyerek ilerleyelim.

 

 

Install diyerek kuruluma başlatalım.

 

 

Kurulum tamamlandıktan sonra Dashboard üzerinden file server'a girebilir veya Administrative Tools üzerinden resource manager'ı açabilirsiniz.

Konuyla ilgili problemlerinizi BilişimLife Forum alanında Windows Server 2012 kategorisine başlık açabilirsiniz.

 

Kolay gelsin.

 

Recep ŞERITBİR YORUM YAZIN